Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Z analiz wynika, że coraz większa część społeczeństwa ubezpieczenia swoje domy i mieszkania, nawet gdy nie jest do tego zobowiązana. Uznajemy bowiem, że taki krok się po prostu opłaca. Posiadając ubezpieczenie nieruchomości, nie musimy martwić się skutkami niespodziewanych zdarzeń.

Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?

Każdy z nas wychodzi z założenia, że nieszczęścia spotykają wyłącznie innych, a nas omijają. Wierzymy, że nasz dom to miejsce najbezpieczniejsze na ziemi. Niestety w nim również może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Skutki tego typu zdarzeń są zazwyczaj bardzo dotkliwe – szczególnie odczuwa je domowy budżet. To przecież właśnie w domu mamy najczęściej cały nasz majątek, przedmioty potrzebne w codziennym życiu, pamiątki. 

Z tego powodu, bez względu na to, czy mamy stare i niewielkie mieszkanie, czy może ogromny dom z ogrodem, warto zadbać o ubezpieczenie nieruchomości. Dzięki temu będziemy mieć poczucie, że nasze miejsce zamieszkania jest bezpieczne. Oczywiście inna polisa będzie optymalna dla mieszkania w bloku, a inna dla wolnostojącego domu. Jednak oba warianty gwarantują nam wypłatę odszkodowania w wyniku pożaru, włamania, awarii, zalania oraz innych zdarzeń losowych, które mogą się w nich wydarzyć. 

Co istotne, ubezpieczając dom czy mieszkanie, możemy również ubezpieczyć pomieszczenia, które do nich przynależą – chodzi tu na przykład o garaż, piwnicę czy nawet miejsca parkingowe. Ile będziemy płacić za ubezpieczenie? Wszystko zależy od wartości budynku i ubezpieczanego wyposażenia. Możemy jednak przyjąć, że w skali miesiąca to wydatek kilkudziesięciu złotych. 

O czym pamiętać przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem?

Oczywiście szczegółowe warunki każdej polisy zależą od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dlatego też, zanim podpiszesz umowę, przyjrzyj się dokładnie, w jakich sytuacjach będziesz mógł wystąpić o odszkodowanie. Na rynku mamy bowiem mnóstwo bardzo tanich i kuszących cenowo ofert. Gdy się jednak w nie zagłębimy, okazuje się, że brakuje w nich ochrony przed takimi zdarzeniami, na których nam najbardziej zależy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *