Czy student ma obowiązek ubezpieczyć się w NFZ? Kto powinien go zgłosić do ubezpieczenia? Jak długo po zakończeniu studiów ma się prawo do świadczeń opieki zdrowotnej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym poradniku.
Student a ubezpieczenie zdrowotne
Studentów powinniśmy podzielić na dwie grupy wiekowe – pierwsza to osoby w wieku 18-26 lat, które rozpoczęły studia zaraz po maturze, a druga to studenci i doktoranci, którzy ukończyli 26. rok życia.
W pierwszym przypadku ubezpieczenie zdrowotne studenta leży po stronie rodziców bądź opiekunów prawnych. Jeżeli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce albo w innym kraju Unii Europejskiej, studenta może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego również babcia lub dziadek. Jeżeli jednak nie może być on zgłoszony do ubezpieczenia przez żadnego z członków rodziny, obowiązek ubezpieczenia przechodzi na uczelnię.
Podobnie zresztą jest w drugim przypadku – po skończeniu 26. roku życia do polisy zdrowotnej studenta zgłasza uczelnia i to ona odprowadza za niego składkę. Oczywiście nie dzieje się to z automatu – wcześniej należy złożyć odpowiedni wniosek. Warto wspomnieć, że po skończeniu 26. roku życia z darmowej opieki medycznej mogą korzystać studenci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, prowadzą własną działalność gospodarczą, mają prawo do renty lub emerytury albo bezrobotni i zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Dodatkowe ubezpieczenie dla studenta
Trzeba mieć jednak świadomość, że ubezpieczenie zdrowotne – nieważne, czy opłacane przez rodziców, czy uczelnię – nie uprawnia do uzyskania odszkodowania i innych świadczeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jeżeli student chciałby korzystać z tego rodzaju ochrony, powinien samodzielnie wykupić polisę NNW. Gwarantuje ona finansowe wsparcie m.in. z tytułu poważnego zachorowania, wypadku komunikacyjnego oraz doznania kontuzji.
Na zakończenie warto wspomnieć, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od dnia zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.